Balmar Kit 621 Series 100A Single FT Alt MC Reg T Sensor [621-VUP-MC-100-SV]
SKU:
CWR-88988
UPC:
MPN:
621-VUP-MC-100-SV
(No reviews yet) Write a Review
Kit 621 Series 100A Single FT Alt MC Reg T Sensor
Kit Includes:
  • 621-100-SV Alternator, MC-618 Regulator, Temperature Sensors, Mounting Hardware
621-100-SV Alternator: 100A, 12V, Spindle Mount (Single Foot), 1-2in, Single Deep Vee Pulley, Isolated Ground
1" Motorola-Style Mounting;  Typical for Westerbeke, Lehman, Hino & Pathfinder Engines
2" Delco-Style Mounting;  Typical for Volvo Penta (Gas & Diesel), John Deere, Perkins, Mercruiser, Pleasurecraft, Crusader, Indmar, Marine Power & other GM-based Engines
Replaces:
  • 621-VUP-MC-100-SR-KIT
Specifications:
  • Amperage: 100A