Black Oak Pro Series Double Row Combo 10" Light Bar - White [10CM-D5OS]
MSRP:
You save:
SKU:
CWR-95814
UPC:
MPN:
10CM-D5OS
Out of stock
(No reviews yet) Write a Review
Pro Series 3.0 Double Row 10" LED Light Bar - Combo Optics - White Housing
Features:
  • 360° Ceramic Protection against UV, Salt Water & Corrosion
  • 2 Stage Hydrex Seal Lock for IP69 protection and a fully submersible light bar
  • Heavy-duty Dynamax housing for a 4x stronger frame
  • Premium Dupont powder-coating for the highest quality and most resistant finish
  • Combination Flood/Spot light pattern offers a superior lighting pattern
  • Multi-mount brackets made of 9 gauge marine grade Stainless Steel
  • Lens cover made of Lexan with a UV protectant
Activities & Uses:
  • Perfect Duck boat bow light
  • Marine spot light
  • ATV or UTV brush guard lights
  • Front bumper truck lights
Technical Specifications:
  • Total Wattage: 200W
  • Amp. Draw: 4.1
  • LED Quantity: 20
  • Weight: 5.2 lbs.
  • Raw Lumens: 13,200
  • Warranty: Lifetime
  • IP Rating: IP69K
  • Connection: Deutsch connector
  • Dimensions with Mounting Bracket (Width x Height) – 11.4" x 4.125"
In the Box:
  • Light bar
  • Complete wiring harness with fuse, relay, and switch
  • 12 gauge wire
  • Mounting brackets
  • All hardware is ready to install!
*Sold as an Individual
Specifications:
  • Beam Pattern: Spot-Flood Combo
  • Housing: White
  • Length (Inches): 10"