Dual Pro Battery Fuel Gauge - DeltaView Link Compatible - 36V System (3-12V Batteries, 6-6V Batteries) [BFGWOV36V]
MSRP:
Was:
Sale Price:
Now:
You save:
- SKU:
- CWR-68432
- UPC:
- MPN:
- BFGWOV36V
(No reviews yet)
Write a Review
Write a Review
×
Battery Fuel Gauge - DeltaView® Link Compatible - 36V System (3-12V Batteries, 6-6V Batteries)
- 2.25” Diameter x 2.5”L
- Requires 2” cutout
- Cable Length:13.0’
Features:
- Nine LED array shows level of battery pack depletion
- LED array flashes while charging the battery pack
- Status self-adjusts while charging is in progress
- Rugged PC ABS polymer case/water resistant design
- For use with Lead Acid (Wet Cell) and AGM batteries
- Installation is simple and requires a 2 inch diameter cutout