Iris Hi-Resolution Analog Mini Dome Camera - 316 Stainless Steel - CVBS - TVI [IRIS-S060-18]
SKU:
CWR-104812
MPN:
IRIS-S060-18
Out of stock
(No reviews yet) Write a Review
Hi-Resolution Analog Mini Dome Camera - 316 Stainless Steel - CVBS - TVI
Like all models in our 60 range, the cameras are shipped as standard with a 3.6mm lens offering 80 HFOV, with a wide-angle 2.1mm lens (110 HFOV) and ultra-wide-angle 1.8mm lens (125 HFOV) options available.
Measuring only 58mm high by 60mm in diameter, the S060 is small enough to provide unobtrusive surveillance and also for use in areas where space is tight, such as engine rooms or anchor wells.